800A2R4BT250XT
American Technical Ceramics
Product No:
800A2R4BT250XT
Description:
CAP CER 2.4PF 250V C0G/NP0 0505
In Stock : 717
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.1pF
Lead Spacing -
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Size / Dimension 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series ATC 800A
Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)
Package / Case 0505 (1313 Metric)
Mfr American Technical Ceramics
Capacitance 2.4 pF