8D025F24PN
Souriau-Sunbank by Eaton
Product No:
8D025F24PN
Description:
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
In Stock : 46
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Cable Opening -
Backshell Material, Plating -
Insert Material Thermoplastic
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating -
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 13A, 23A
Contact Finish Thickness - Mating -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Nickel
Shell Size - Insert 25-24
Connector Type Receptacle, Male Pins
Mfr Souriau-Sunbank by Eaton
Contact Material Copper Alloy
Features -
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -65°C ~ 200°C