8D519W18PA
Souriau-Sunbank by Eaton
Product No:
8D519W18PA
Description:
CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP
In Stock : 1
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Cable Opening -
Backshell Material, Plating -
Insert Material Thermoplastic
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating -
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 5A, 45A
Contact Finish Thickness - Mating -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert 19-18
Connector Type Plug, Male Pins
Mfr Souriau-Sunbank by Eaton
Contact Material Copper Alloy
Features Coupling Nut
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -65°C ~ 175°C