8D725K43PN
Souriau-Sunbank by Eaton
Product No:
8D725K43PN
Description:
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
User Guide
Cable Opening -
Backshell Material, Plating -
Insert Material Thermoplastic
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating -
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Contact Finish Thickness - Mating -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Passivated
Shell Size - Insert 25-43
Connector Type Receptacle, Male Pins
Mfr Souriau-Sunbank by Eaton
Contact Material Copper Alloy
Features -
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -65°C ~ 200°C