A-CCS52-Z-R
Assmann WSW Components
Product No:
A-CCS52-Z-R
Description:
CONN SOCKET PLCC 52POS TIN
User Guide
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Contact Material - Post Phosphor Bronze
Housing Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Current Rating (Amps) 1 A
Contact Finish Thickness - Mating 150.0µin (3.81µm)
Termination Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Number of Positions or Pins (Grid) 52 (4 x 13)
Contact Finish Thickness - Post 150.0µin (3.81µm)
Pitch - Post 0.100" (2.54mm)
Series -
Type PLCC
Contact Finish - Post Tin
Mfr Assmann WSW Components
Features Closed Frame
Termination Post Length 0.130" (3.30mm)
Contact Material - Mating Phosphor Bronze
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Package Tube
Contact Resistance 30mOhm