A/MLP2-020-W-U-A-A-0P
Automation Components, Inc.
Product No:
A/MLP2-020-W-U-A-A-0P
Description:
SENSOR 0.72PSID 1/4" .02A
In Stock : 1
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Pressure 0.72PSI (4.98kPa)
Operating Temperature 0°C ~ 85°C
Applications Industrial Automation
Output Type Analog Current
Termination Style Connector
Port Size Male - 1/4" (6.35mm) Tube, Dual
Port Style Threaded
Product Status Active
Pressure Type Differential
Supplier Device Package -
Series -
Accuracy ±0.5%
Package / Case Module
Voltage - Supply 24VAC, 16 ~ 36VDC
Output 4 ~ 20 mA