Home / Wire to Board / A-TB500-TK11SB
minImg
A-TB500-TK11SB
Assmann WSW Components
Product No:
A-TB500-TK11SB
Description:
TERM BLK 11P SIDE ENTRY 5MM PCB
User Guide
Wire Termination Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Operating Temperature -30°C ~ 105°C
Screw Thread M2.5
Contact Material - Plating -
Positions Per Level 11
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Housing Material Thermoplastic
Color Gray
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Wire Gauge 12-22 AWG
Number of Levels 1
Series A-TB500
Voltage 300 V
Mating Orientation Horizontal with Board
Mfr Assmann WSW Components
Pitch 0.197" (5.00mm)
Clamp Material - Plating Steel, Stainless
Features -
Package Bulk
Current 10 A