Home / Wire to Board / A-TB500-TQ05SB
minImg
A-TB500-TQ05SB
Assmann WSW Components
Product No:
A-TB500-TQ05SB
Description:
TERM BLOCK 5POS 45DEG 5MM PCB
User Guide
Wire Termination Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Screw Thread M3
Contact Material - Plating -
Positions Per Level 5
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Housing Material Thermoplastic
Color Black
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Wire Gauge 14-22 AWG
Number of Levels 1
Series A-TB500
Voltage 300 V
Mating Orientation 45° (135°) Angle with Board
Mfr Assmann WSW Components
Pitch 0.197" (5.00mm)
Clamp Material - Plating Steel, Stainless
Features -
Package Bulk
Current 15 A