A-TB500-VG13SB
Assmann WSW Components
Product No:
A-TB500-VG13SB
Description:
TERM BLOCK PLUG 13POS 90DEG 5MM
User Guide
Insulation Height 0.575" (14.60mm)
Contact Tail Length -
Ingress Protection -
Housing Material Thermoplastic
Material Flammability Rating -
Header Orientation -
Product Status Active
Contact Mating Finish -
Number of Levels 1
Current - UL 10 A
Screw Size M3
Mfr Assmann WSW Components
Plug Wire Entry 90°
Contact Material Brass
Features -
Wire Gauge or Range - mm² -
Wire Gauge or Range - AWG 14-22 AWG
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Number of Positions 13
Positions Per Level 13
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Termination Style Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Color -
Wire Strip Length 6-7mm
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Current - IEC -
Series -
Type Plug for Unshrouded Header
Voltage - UL 300 V
Pitch 0.197" (5.00mm)