A0A0N40-100-272-490N
Bansbach easylift
Product No:
A0A0N40-100-272-490N
Manufacturer:
Bansbach easylift
Description:
STAINLESS STEEL GAS SPRING
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 60°C
Reset Time -
Length - Extended 10.709" (272.00mm)
Impact Capacity per Cycle -
Cushioning -
Operation -
Product Status Active
Impact Velocity -
Series -
Reset Force -
Type Gas Spring
Technology Pneumatic
Mfr Bansbach easylift
Actuation Force 110.16lbf (490.0N)
Features 316L Stainless Steel Rod and Cylinder
Stroke Length 3.937" (100.00mm)