A0A0N40-160-397-580N
Bansbach easylift
Product No:
A0A0N40-160-397-580N
Manufacturer:
Bansbach easylift
Description:
STAINLESS STEEL GAS SPRING
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 60°C
Reset Time -
Length - Extended 15.630" (397.00mm)
Impact Capacity per Cycle -
Cushioning -
Operation -
Product Status Active
Impact Velocity -
Series -
Reset Force -
Type Gas Spring
Technology Pneumatic
Mfr Bansbach easylift
Actuation Force 130.40lbf (580.0N)
Features 316L Stainless Steel Rod and Cylinder
Stroke Length 6.299" (160.00mm)