A101CS24VDC
CIT Relay and Switch
Product No:
A101CS24VDC
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 24V
In Stock : 2390
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Coil Power 550mW
Switching Voltage 28VDC - Max
Contact Rating (Current) 30 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 20.8 mA
Coil Resistance 1.152 kOhms
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Must Release Voltage 2.4 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Series A10
Operate Time 4 ms
Coil Voltage 24VDC
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Mfr CIT Relay and Switch
Release Time 1.5 ms
Must Operate Voltage 16.8 VDC