A21ASQ12VDC1.6D
CIT Relay and Switch
Product No:
A21ASQ12VDC1.6D
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
In Stock : 780
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Coil Power 1.6W
Switching Voltage 75VDC - Max
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact Rating (Current) 40 A
Coil Current 133.3 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 90 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Series A2
Operate Time 7 ms
Mfr CIT Relay and Switch
Coil Voltage 12VDC
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Must Operate Voltage 8.4 VDC