A21CSQ6VDC1.6
CIT Relay and Switch
Product No:
A21CSQ6VDC1.6
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 6V
In Stock : 67
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Coil Power 1.6W
Switching Voltage 75VDC - Max
Contact Rating (Current) 40 A
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current 266.7 mA
Coil Resistance 22.5 Ohms
Mounting Type Socketable
Product Status Active
Must Release Voltage 0.6 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Series A2
Operate Time 7 ms
Coil Voltage 6VDC
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Mfr CIT Relay and Switch
Release Time 5 ms
Must Operate Voltage 4.2 VDC