A22L-GW-24A-10A
Omron Automation and Safety
Product No:
A22L-GW-24A-10A
Description:
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
User Guide
Illumination Type, Color LED, White
Operating Temperature -20°C ~ 55°C
Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Actuator Marking No Marking
Termination Style Screw Terminal
Actuator Type Round, Button, Full Guard (Clear)
Current Rating (Amps) 10A (AC/DC)
Panel Cutout Dimensions Circular - 22.30mm Dia
Circuit SPST-NO
Mechanical Life -
Mounting Type Panel Mount, Front
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) 24 VAC/DC
Series A22
Type Standard, Illuminated
Voltage Rating - DC 24 V
Switch Function Off-On
Electrical Life 500,000 Cycles
Voltage Rating - AC 110 V