A22L-GY-24A-01M
Omron Automation and Safety
Product No:
A22L-GY-24A-01M
Description:
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V
User Guide
Illumination Type, Color LED, Yellow
Operating Temperature -20°C ~ 55°C
Termination Style Screw Terminal
Actuator Type Round, Button, Full Guard (Clear)
Current Rating (Amps) 10A (AC/DC)
Panel Cutout Dimensions Circular - 22.30mm Dia
Circuit SPST-NC
Mechanical Life 5,000,000 Cycles
Mounting Type Panel Mount, Front
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) 24 VAC/DC
Series A22
Type Standard, Illuminated
Voltage Rating - DC 24 V
Switch Function On-Mom
Electrical Life 500,000 Cycles
Voltage Rating - AC 110 V