A22L-TG-12-11M
Omron Automation and Safety
Product No:
A22L-TG-12-11M
Description:
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
User Guide
Illumination Type, Color Incandescent, Green
Operating Temperature -20°C ~ 55°C
Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Actuator Marking No Marking
Termination Style Screw Terminal
Actuator Type Round, Button
Current Rating (Amps) 10A (AC/DC)
Panel Cutout Dimensions Circular - 22.30mm Dia
Circuit DPST-NO/NC
Mechanical Life 5,000,000 Cycles
Mounting Type Panel Mount, Front
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) 12 VAC
Series A22
Type Standard, Illuminated
Voltage Rating - DC 24 V
Switch Function On-Mom, Off-Mom
Electrical Life 500,000 Cycles
Voltage Rating - AC 110 V