A22RK-2ML-10
Omron Automation and Safety
Product No:
A22RK-2ML-10
Description:
SWITCH KEYLCK 2POS SPST 10A 120V
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 60°C
Key Removable Positions Left
Number of Positions 2
Termination Style Screw Terminal
Actuator Type Flat Key
Current Rating (Amps) 10A (AC)
Panel Cutout Dimensions Circular - 22.30mm Dia
Depth Behind Flange 46.80mm
Contact Finish -
Angle of Throw 90°
Circuit SPST-NO
Mechanical Life 300,000 Cycles
Mounting Type Panel Mount
Product Status Obsolete
Series A22RK
Switch Function Off-On
Contact Timing Not Specified
Electrical Life 500,000 Cycles
Voltage Rating - AC 120 V