Home / Automotive Relays / A2HM1ACQ24VDC1.6
minImg
A2HM1ACQ24VDC1.6
CIT Relay and Switch
Product No:
A2HM1ACQ24VDC1.6
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 50A 24V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Coil Power 1.6W
Switching Voltage 75VDC - Max
Contact Rating (Current) 50 A
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current 66.7 mA
Coil Resistance 360 Ohms
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Must Release Voltage 2.4 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Series A2H
Operate Time 10 ms
Coil Voltage 24VDC
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Mfr CIT Relay and Switch
Release Time 10 ms
Must Operate Voltage 15.6 VDC