Home / Automotive Relays / A2M1ACQ24VDC1.6R
minImg
A2M1ACQ24VDC1.6R
CIT Relay and Switch
Product No:
A2M1ACQ24VDC1.6R
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 24V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Coil Power 1.6W
Switching Voltage 75VDC - Max
Contact Rating (Current) 40 A
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current 66.7 mA
Coil Resistance 360 Ohms
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Must Release Voltage 2.4 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Series A2
Operate Time 7 ms
Coil Voltage 24VDC
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Mfr CIT Relay and Switch
Release Time 5 ms
Must Operate Voltage 16.8 VDC