A3PA-90D12-24APW
Omron Automation and Safety
Product No:
A3PA-90D12-24APW
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
User Guide
Illumination Type, Color LED, White
Operating Temperature -10°C ~ 40°C
Ingress Protection IP40
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Square, Button
Current Rating (Amps) 5A (AC), 4A (DC)
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 23.50mm x 22.50mm
Circuit DPDT
Mechanical Life 200,000 Cycles
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 24 VAC/DC
Series A3P
Type Standard, Illuminated
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function On-On
Electrical Life 100,000 Cycles
Voltage Rating - AC 125 V