A61CC12VDC1.3R
CIT Relay and Switch
Product No:
A61CC12VDC1.3R
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 12V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Coil Power 1.3W
Switching Voltage 75VDC - Max
Contact Rating (Current) 30 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 110.1 mA
Coil Resistance 109 Ohms
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Series A6
Operate Time 5 ms
Coil Voltage 12VDC
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Mfr CIT Relay and Switch
Release Time 2 ms
Must Operate Voltage 8.4 VDC