AA1608ZGSK-10MAV
Kingbright
Product No:
AA1608ZGSK-10MAV
Manufacturer:
Kingbright
Package:
0603
Description:
1.6X0.8MM GREEN SMD LED
In Stock : 2391
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Wavelength - Dominant 525nm
Configuration -
Lens Transparency Clear
Viewing Angle 120°
Color Green
Current - Test 10mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 1.60mm L x 0.80mm W
Millicandela Rating 760mcd
Height (Max) 0.65mm
Product Status Active
Supplier Device Package 0603
Series -
Lens Style Rectangle with Flat Top
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Mfr Kingbright
Features -
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3V
Lens Color Colorless
Package Tape & Reel (TR)
Wavelength - Peak 515nm
Lens Size 1.40mm x 0.80mm