ABB62DKBT
Sullins Connector Solutions
Product No:
ABB62DKBT
Description:
CONN EDGE DUAL FML 124POS 0.100
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Number of Rows 2
Number of Positions 124
Color Black
Read Out Dual
Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm)
Contact Finish Gold
Termination Solder
Contact Type Cantilever
Flange Feature Flush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Gender Female
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Product Status Active
Card Thickness 0.062" (1.57mm)
Series -
Number of Positions/Bay/Row 62
Mfr Sullins Connector Solutions
Pitch 0.100" (2.54mm)