ABC65HETN
Sullins Connector Solutions
Product No:
ABC65HETN
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 65POS 0.100
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Number of Rows 1
Number of Positions 65
Color -
Read Out Single
Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm)
Contact Finish Gold
Termination Solder
Contact Type Cantilever
Flange Feature -
Gender Female
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Card Thickness 0.062" (1.57mm)
Series -
Number of Positions/Bay/Row -
Mfr Sullins Connector Solutions
Pitch 0.100" (2.54mm)