Home / Crystals / ABM10W-40.6100MHZ-4-B1U-T3
minImg
ABM10W-40.6100MHZ-4-B1U-T3
Abracon LLC
Product No:
ABM10W-40.6100MHZ-4-B1U-T3
Description:
CRYSTAL 40.6100MHZ 4PF SMD
User Guide
Load Capacitance 4pF
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Frequency Tolerance ±10ppm
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Frequency Stability ±10ppm
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 40 Ohms
Series ABM10W
Operating Mode Fundamental
Frequency 40.61 MHz