Home / Crystals / ABM12W-48.0000MHZ-8-D2X-T3
minImg
ABM12W-48.0000MHZ-8-D2X-T3
Abracon LLC
Product No:
ABM12W-48.0000MHZ-8-D2X-T3
Description:
CRYSTAL 48.0000MHZ 8PF SMD
User Guide
Load Capacitance 8pF
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Frequency Tolerance ±20ppm
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)
Frequency Stability ±20ppm
Size / Dimension 0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 50 Ohms
Series ABM12W
Operating Mode Fundamental
Frequency 48 MHz