Home / Crystals / ABM13W-40.0000MHZ-6-DH7Z-T5
minImg
ABM13W-40.0000MHZ-6-DH7Z-T5
Abracon LLC
Product No:
ABM13W-40.0000MHZ-6-DH7Z-T5
Manufacturer:
Abracon LLC
Description:
CRYSTAL 40.0000MHZ 6PF SMD
User Guide
Load Capacitance 6pF
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Frequency Tolerance ±7ppm
Height - Seated (Max) 0.013" (0.33mm)
Frequency Stability ±50ppm
Size / Dimension 0.047" L x 0.039" W (1.20mm x 1.00mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 50 Ohms
Series ABM13W
Type MHz Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Mfr Abracon LLC
Operating Mode Fundamental
Frequency 40 MHz