Home / Crystals / ABM13W-60.0000MHZ-8-J2Z-T5
minImg
ABM13W-60.0000MHZ-8-J2Z-T5
Abracon LLC
Product No:
ABM13W-60.0000MHZ-8-J2Z-T5
Description:
CRYSTAL 60.0000MHZ 8PF SMD
User Guide
Load Capacitance 8pF
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Frequency Tolerance ±20ppm
Height - Seated (Max) 0.013" (0.33mm)
Frequency Stability ±50ppm
Size / Dimension 0.047" L x 0.039" W (1.20mm x 1.00mm)
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 50 Ohms
Operating Mode Fundamental
Frequency 60 MHz