ACB50DHRR
Sullins Connector Solutions
Product No:
ACB50DHRR
Description:
CONN EDGE DUAL FML 100POS 0.050
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Number of Rows 2
Number of Positions 100
Color Black
Read Out Dual
Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm)
Contact Finish Gold
Termination Solder
Contact Type Hairpin Bellows
Flange Feature -
Gender Female
Mounting Type Board Edge, Straddle Mount
Product Status Active
Card Thickness 0.062" (1.57mm)
Series -
Number of Positions/Bay/Row 50
Mfr Sullins Connector Solutions
Pitch 0.050" (1.27mm)