ACC06DREH-S93
Sullins Connector Solutions
Product No:
ACC06DREH-S93
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.100
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Number of Rows 2
Number of Positions 12
Color Green
Read Out Dual
Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm)
Contact Finish Gold
Termination Solder Eyelet(s)
Contact Type Full Bellows
Flange Feature Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Gender Female
Mounting Type Panel Mount
Product Status Active
Card Thickness 0.093" (2.36mm)
Series -
Number of Positions/Bay/Row 6
Mfr Sullins Connector Solutions
Pitch 0.100" (2.54mm)