ACJS-NV35-3S
Amphenol Audio
Product No:
ACJS-NV35-3S
Manufacturer:
Amphenol Audio
Description:
CONN JACK STEREO 3.5MM 3COND TRS
In Stock : 1315
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Cable Opening -
Contact Material - Plating Tin
Housing Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Body Color Silver, Black
Panel Hole Size 0.236" (5.99mm)
Current Rating (Amps) 10 A
Voltage - Rated 34V
Gender Female
Product Status Active
Internal Switch(s) Does Not Contain Switch
Signal Lines Stereo (3 Conductor, TRS)
Includes -
Industry Recognized Mating Diameter 3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone
Connector Type Phone Jack
Mfr Amphenol Audio
Contact Material Brass
Features -
Mating Length/Depth -
Operating Temperature -25°C ~ 70°C