AE272T24B24S
Conesys
Product No:
AE272T24B24S
Manufacturer:
Conesys
Description:
CONN RCPT FMALE 24POS CRIMP
User Guide
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 13A, 23A
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert 24-24
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Mfr Conesys
Features -
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -65°C ~ 175°C