AE771L16-14P
Conesys
Product No:
AE771L16-14P
Description:
CONN RCPT MALE 14POS GOLD CRIMP
User Guide
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating 600VDC
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 7.5A, 23A
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Electroless Nickel
Shell Size - Insert 16-14
Connector Type Receptacle, Male Pins
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C