AE771W24-61SX
Conesys
Product No:
AE771W24-61SX
Manufacturer:
Conesys
Description:
CONN RCPT FMALE 61POS CRIMP
User Guide
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating 600VDC
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 7.5A
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert 24-61
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Mfr Conesys
Features -
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 175°C