AFK226M16B12B-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
AFK226M16B12B-F
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications Automotive, Bypass, Decoupling
Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.217" W (4.30mm x 5.50mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Surface Mount
Ripple Current @ Low Frequency 67.5 mA @ 120 Hz
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Ratings AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.35Ohm @ 100kHz
Series AFK
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 90 mA @ 100 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 22 µF
Package Bulk
Impedance 1.35 Ohms