AGQ21TS12
Panasonic Electric Works
Product No:
AGQ21TS12
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12VDC
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 125VAC, 110VDC - Max
Termination Style Gull Wing
Contact Rating (Current) 2 A
Coil Current 8.3 mA
Mounting Type Surface Mount
Coil Resistance 1.44 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage -
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series AGQ TH
Operate Time 4 ms
Mfr Panasonic Electric Works
Coil Voltage 12VDC
Contact Material Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Must Operate Voltage 9 VDC