AHA1010101M040R
KYOCERA AVX
Product No:
AHA1010101M040R
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP ALUM HYB 100UF 20% 40V SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 40 V
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Mounting Type Surface Mount
Ripple Current @ Low Frequency 240 mA @ 100 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 24mOhm
Series AHA
Type Hybrid
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 2.4 A @ 100 kHz
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 100 µF