AHDP06-24-91S-BS3-K16X
Amphenol Sine Systems Corp
Product No:
AHDP06-24-91S-BS3-K16X
Description:
CONN PLUG FMALE 9P NICKEL CRIMP
In Stock : 100
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Cable Opening -
Backshell Material, Plating -
Insert Material Polyamide (PA), Nylon
Ingress Protection IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Voltage Rating 24VDC
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 13A, 25A, 60A
Contact Finish Thickness - Mating -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish -
Shell Size - Insert 24-91
Connector Type Plug, Female Sockets
Mfr Amphenol Sine Systems Corp
Contact Material Copper Alloy
Features Backshell, Conduit Adapter, Coupling Nut
Contact Finish - Mating Nickel
Primary Material Plastic
Operating Temperature -40°C ~ 125°C