AK3-038C-Y
Littelfuse Inc.
Product No:
AK3-038C-Y
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
Axial
Description:
TVS DIODE 38VWM 95VC AXIAL
In Stock : 52
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3000A (3kA) (8/20µs)
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 10000pF @ 10kHz
Voltage - Breakdown (Min) 40V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse -
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Series AK3-Y
Type Zener
Package / Case Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 95V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 38V