AKT4R1121001
Panasonic Industrial Automation Sales
Product No:
AKT4R1121001
Description:
CNTRL TEMP REL/VOLT OUT 100-240V
User Guide
Operating Temperature -10°C ~ 55°C
Display Characters - Height 0.488" (12.40mm), 0.347" (8.80mm)
Ingress Protection IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Output Type Relay, Voltage (External SSR)
Termination Style Screw Terminal
Control Method On/Off, Proportional (PID)
Panel Cutout Dimensions Square - 45.00mm x 45.00mm
Number of Characters Per Row 4, 4
Communications RS-485
Mounting Type Panel Mount
Product Status Last Time Buy
Weight 0.243 lb (110.22 g)
Series KT4R
Type Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, PL-II, R, S, T, W)
Display Type LED - Dual Color Characters
Voltage - Supply 100 ~ 240VAC
Mfr Panasonic Industrial Automation Sales
Input Range -200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC