AKT81112301
Panasonic Industrial Automation Sales
Product No:
AKT81112301
Description:
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 50°C
Display Characters - Height 0.441" (11.20mm), 0.441" (11.20mm)
Ingress Protection IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Output Type Analog, Relay, Voltage (External SSR)
Termination Style Screw Terminal
Control Method On/Off, Proportional (PID)
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 92.00mm x 45.00mm
Number of Characters Per Row 4, 4
Communications RS-485 (Modbus)
Mounting Type Panel Mount
Product Status Active
Weight 0.529 lb (239.95 g)
Series KT8
Type Process, Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, PLII, R, S, T)
Display Type LED - Dual Color Characters
Voltage - Supply 100 ~ 240VAC
Mfr Panasonic Industrial Automation Sales
Input Range -200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC