ALH406K161C064
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
ALH406K161C064
Description:
40UF 160VAC 57.5X45X30MM LS=52.5
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP)
Applications Automotive; EMI, RFI Suppression
Height - Seated (Max) 1.811" (46.00mm)
Tolerance ±10%
Termination PC Pins
Lead Spacing 2.067" (52.50mm)
Size / Dimension 2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance) 7.6 mOhms
Series ALH
Voltage Rating - DC -
Package / Case Radial - 4 Leads
Voltage Rating - AC 160V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 40 µF
Features 85C/85% Humidity