ALZ51B12T
Panasonic Electric Works
Product No:
ALZ51B12T
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 440VAC - Max
Termination Style PC Pin
Contact Rating (Current) 16 A
Coil Current 33.3 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 360 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating Sealed - Flux Protection
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class B
Series ALZ
Operate Time 15 ms
Mfr Panasonic Electric Works
Coil Voltage 12VDC
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Must Operate Voltage 8.4 VDC