AM1044CR237
Anatech Electronics Inc.
Product No:
AM1044CR237
Description:
1044 KHZ CRYSTAL FILTER
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Insertion Loss 7dB
Size / Dimension 2.730" L x 0.980" W (69.34mm x 24.89mm)
Mounting Type Through Hole
Height (Max) 0.980" (24.89mm)
Product Status Active
Frequency - Center 1.044 MHz
Series -
Package / Case 4-DIP Module
Bandwidth 62 kHz
Mfr Anatech Electronics Inc.
Ripple -
Package Box
Impedance 50 Ohms