AM15CW-4805SZ
aimtec
Product No:
AM15CW-4805SZ
Manufacturer:
aimtec
Description:
DC DC CONVERTER 5V 15W
User Guide
Voltage - Input (Max) 75V
Product Status Active
Current - Output (Max) 3A
Supplier Device Package -
Voltage - Input (Min) 18V
Package / Case -
Efficiency 86%
Mfr aimtec
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.6 kV
Approval Agency CE, cURus, UL
Voltage - Output 1 5V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.40" H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Series AM15CW-Z (15W)
Power (Watts) 15 W