Home / DC DC Converters / AM15EW-11005SH22-NZ-ST
minImg
AM15EW-11005SH22-NZ-ST
aimtec
Product No:
AM15EW-11005SH22-NZ-ST
Manufacturer:
aimtec
Description:
DC/DC CONVERTER 5V 15W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 160V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 2.25 kV
Approval Agency CE, cURus
Voltage - Output 1 5V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.99" L x 1.24" W x 0.84" H (75.9mm x 31.5mm x 21.3mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 3A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 40V
Series AM15EW-NZ (15W)
Power (Watts) 15W
Type Enclosed
Efficiency 84%