Home / DC DC Converters / AM30EW-240312TZ-K
minImg
AM30EW-240312TZ-K
aimtec
Product No:
AM30EW-240312TZ-K
Manufacturer:
aimtec
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V +/-12V 27W
User Guide
Voltage - Input (Max) 36V
Product Status Active
Current - Output (Max) 5A, 420mA, 420mA
Supplier Device Package -
Voltage - Input (Min) 9V
Package / Case -
Efficiency 88%
Mfr aimtec
Features Remote On/Off
Operating Temperature -40°C ~ 75°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 12V
Voltage - Output 3 -12V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.6 kV
Approval Agency CE
Voltage - Output 1 -12 ~ 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.64" H (50.8mm x 25.4mm x 16.4mm)
Number of Outputs 3
Series AM30EW-Z (30W)
Power (Watts) 30 W