AM30EW-2405.1SZ
aimtec
Product No:
AM30EW-2405.1SZ
Description:
DC DC CONVERTER 5.1V 30W
User Guide
Voltage - Input (Max) 36V
Product Status Active
Current - Output (Max) 6A
Supplier Device Package -
Voltage - Input (Min) 9V
Package / Case -
Efficiency 88%
Mfr aimtec
Features Remote On/Off
Operating Temperature -40°C ~ 75°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.6 kV
Approval Agency CE
Voltage - Output 1 5.1V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Series AM30EW-Z (30W)
Power (Watts) 30 W