AM3F-1209SH52Z
aimtec
Product No:
AM3F-1209SH52Z
Manufacturer:
aimtec
Description:
DC DC CONVERTER 9V 3W
User Guide
Voltage - Input (Max) 13.2V
Product Status Active
Current - Output (Max) 333mA
Supplier Device Package -
Voltage - Input (Min) 10.8V
Package / Case 12-SIP Module
Efficiency 71%
Mfr aimtec
Features -
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 5.2 kV
Approval Agency CE
Voltage - Output 1 9V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.26" L x 0.32" W x 0.57" H (32.0mm x 8.0mm x 14.5mm)
Number of Outputs 1
Series AM3F-Z (3W)
Power (Watts) 3 W